Втората световна война
Само две десетилетия след „“, човечеството потъва в още по-страшен ад. Втората световна война (1939-1945) е най-голямата трагедия в историята.
Най-голямата трагедия
Само две десетилетия след Първата световна война човечеството потъва в още по-страшен ад. Втората световна война (1939-1945) е най-големият и най-разрушителен конфликт в историята, с десетки милиони жертви. Тя бележи целия XX век и оставя поуки, които не бива да забравяме.
Причините за войната
Причините са дълбоко свързани с миналото: несправедливият Версайски мир, икономическата криза, възходът на тоталитарните режими (особено нацизма в Германия) и тяхната агресивна, завоевателна политика. Слабостта на демокрациите и на Обществото на народите също допринася.
Агресията на нацистка Германия
Водеща причина е агресията на нацистка Германия, която иска да наложи господство и да разшири „жизненото пространство". Стъпка по стъпка тя нарушава Версайския договор и завзема територии, докато светът отстъпва. Политиката на отстъпки само окуражава агресора да продължи.
Началото: нападението над Полша
Войната започва на 1 септември 1939 г., когато Германия напада Полша. Великобритания и Франция обявяват война на Германия. Така започва конфликт, който бързо обхваща Европа, а после и целия свят. Тази дата е началото на най-тъмното петилетие в съвременната история.
Оси и съюзници
Войната се води между два лагера: Силите на Оста (Германия, Италия, Япония и съюзниците им) и Антихитлеристката коалиция (съюзниците): Великобритания, СССР, САЩ и други. Срещу агресията на тоталитарните сили се обединяват и демокрации, и Съветският съюз.
Световен мащаб
Втората световна война е наистина световна: води се в Европа, Африка, Азия и Тихия океан. След нападението над СССР (1941 г.) и над САЩ (Пърл Харбър, 1941 г.) конфликтът обхваща почти целия свят. Това е тотална война, в която са въвлечени цели общества и икономики.
Холокостът
Една от най-страшните страници е Холокостът: планираното масово унищожение от нацистите на милиони евреи, както и на роми и други хора, в концлагери. Това е едно от най-чудовищните престъпления в историята. Холокостът показва до какъв ужас може да доведе омразата и расизмът.
Обрат и край
След 1942-1943 г. идва обрат: съюзниците надделяват на всички фронтове. Войната в Европа завършва през май 1945 г. с поражението на Германия. Малко по-късно, след използването на атомната бомба, капитулира и Япония, и войната свършва. Светът най-сетне си отдъхва, но цената е страшна.
България във войната
България отново е въвлечена във войната. Важно е, че по време на войната българското общество и държава спасяват българските евреи от депортация: светъл момент в тъмно време. Краят на войната довежда до коренна промяна: установяване на комунистическия режим в страната.
Цената на войната
Цената е невъобразима: десетки милиони загинали (военни и цивилни), разрушени градове, страдание в целия свят. Втората световна война е най-смъртоносният конфликт в историята на човечеството. Тя показва до каква бездна водят агресията, омразата и тоталитаризмът.
Последиците
Войната преобразява света: създадена е Организацията на обединените нации (ООН), светът се разделя на два блока (Запад и Изток), започва Студената война. Европа е разделена. От пепелта на войната израства решимост да се пази мирът: поука, платена с милиони животи.
Защо я учим
Изучаването на Втората световна война е дълг към паметта на жертвите и предупреждение за бъдещето. Тя показва до какво водят тоталитаризмът, агресията и омразата, и колко ценен е мирът. „Който не помни историята, е обречен да я повтори": затова тази памет трябва да се пази.
Около нас
Споменът за войната е жив: на 9 май се чества краят на войната в Европа; пазим паметта за спасяването на българските евреи. Попитай възрастните за разкази от това време. Помисли: защо е толкова важно да помним най-страшната война, за да не я допуснем отново?
Съпротивата
Срещу окупацията и тиранията в много страни се надига съпротива: хора, които рискуват живота си за свободата. Съпротивата показва, че дори в най-тъмните времена има смелост и достойнство. Тя е светла страница и напомня, че злото никога не остава без отпор от честните хора.
Цивилните жертви
За разлика от предишни войни, тук цивилното население страда колкото войниците: бомбардировки на градове, глад, лагери, геноцид. Войната не щади никого. Това прави Втората световна война особено страшна и подчертава колко е важно конфликтите да се решават с разум, а не с оръжие.
Атомната бомба
Войната завършва с използването на ново, ужасяващо оръжие: атомната бомба над Япония. Тя слага край на войната, но открива ерата на ядрената заплаха. Оттук нататък човечеството живее с възможността да унищожи само себе си: тежко наследство, което определя следващите десетилетия.
Защо я учим
Изучаването на Втората световна война е дълг към паметта на жертвите и предупреждение за бъдещето. Тя показва до какво водят тоталитаризмът, агресията и омразата, и колко ценен е мирът. „Който не помни историята, е обречен да я повтори": затова тази памет трябва да се пази.
Около нас
Споменът за войната е жив: на 9 май се чества краят на войната в Европа; пазим паметта за спасяването на българските евреи. Попитай възрастните за разкази от това време. Помисли защо е толкова важно да помним най-страшната война, за да не я допуснем отново.
Поука за мира
Втората световна война учи човечеството на най-скъпо платения урок: че агресията, омразата и тоталитаризмът водят до бездна. Затова след нея светът градѝ организации и съюзи за мир. Помненето на тази война е начин да пазим мира и да не позволим ужасът да се повтори.
Кратко обобщение
Втората световна война (1939-1945) е най-разрушителният конфликт в историята. Причини: несправедливият Версайски мир, кризата и възходът на тоталитаризма (нацистка Германия). Начало: нападението над Полша (1 септември 1939). Води се между Оста (Германия, Италия, Япония) и съюзниците (Великобритания, СССР, САЩ). Холокостът е едно от най-страшните престъпления. Завършва през 1945 с поражение на Германия и Япония. Създадена е ООН.
Запиши причините за войната (Версай, криза, тоталитаризъм, агресия) и началната дата (1 септември 1939). Назови двата лагера (Оста и съюзниците). После помисли: какъв е урокът от Холокоста и защо след войната се създава ООН? Попитай възрастен за разкази от това време.
Сега се упражни с играта
💡 Добре е да знаеш
Кога е Втората световна война?
От 1939 до 1945 г.
Как започва войната?
С нападението на Германия над Полша на 1 септември 1939 г.
Кои са двата лагера?
Силите на Оста (Германия, Италия, Япония) и съюзниците (Великобритания, СССР, САЩ).
Какво е Холокостът?
Планираното масово унищожение на милиони евреи и други хора от нацистите.
Какви са последиците от войната?
Десетки милиони жертви, създаване на ООН и разделяне на света на два блока (началото на Студената война).
🚀 Упражнявай се с над 900 игри по програмата на МОН
Започни безплатно, играй по темата и проследявай напредъка си.
Започни безплатно